Silnik szczotkowy DCAutomatyka dla przemysłu 

Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Sporo przedmiotów, które użytkujemy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Malutkie bądź duże, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, lecz statystyczny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silniki elektryczne na prąd stały – co wypada wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania znanych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Davenport, Michael Faraday czy Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za bezgłośne działanie orazwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne na prąd stały to napęd licznych popularnych sprzętów

Teza, że silniki DC są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są częścią samochodzików oraz pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie podarujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczki na prąd stały wykorzystują też entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych marek.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Zobacz także: