Automatyka dla przemysłu 

Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Więcej o motoreduktorze ślimakowym.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą także inne elementy jak hamulce lub sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne pomiary i testy pojedynczych kompletów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, jak również do niewielkich, umiarkowanych bądź znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku wariantów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, podnośniki albo aeratory. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych kombinacji, które obecnie mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale właściwie w milionach.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Zobacz także: