Silniki krokowe
Silniki krokowe – co to jest?
Silnik krokowy, nazywany również silnikiem skokowym, jest specjalnym typem napędu elektrycznego. Został tak nazwany, ponieważ przy odpowiednim sterowaniu jego wirnik obraca się o dany z góry określony krok (podawany w stopniach). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na jednostkę czasu w każdym momencie działania. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej budowie tych silników i wspomnianemu wyżej właściwemu sterowaniu.
Silniki krokowe a urządzenia mechaniczne obecnego wieku
Nie tylko u chirurgów wysoka dokładność bywa nadzwyczaj ceniona. Bywa ona też coraz częściej wymagana w dzisiejszej mechanice. I właśnie silniki krokowe mogą ją zapewnić. Zdecydowana większość elementów maszyn jest dziś sterowana sygnałami cyfrowymi, to znaczy w oparciu o impulsy elektryczne o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są sterowane w taki sam sposób – poprzez cykliczne przesyłanie impulsów prądowych do kolejnych styków silnika. O prędkości ich rotacji nie decyduje, jak w typowych napędach prądu stałego, przyłożony prąd, ale czas trwania przesyłanych impulsów. Dzięki dokładności sterowania oraz brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe są z chęcią wykorzystywane we współczesnej technice i da się na nie trafić w różnych maszynach i urządzeniach, takich jak roboty, drukarki.
Silniki krokowe mają też słabe strony
Omawiane silniki nie stanowią leku na całe zło. Oprócz niewątpliwych zalet posiadają parę wad, na które zawsze zwracać odpowiednią uwagę – w odróznieniu od innych typów motorów, zużywają one stosunkowo dużo energii elektrycznej przy takiej samej prędkości, co więcej wydzielają niemało ciepła. Ze względu na ich konstrukcję w niektórych zastosowaniach może okazać się niewystarczająco duża – z reguły nie jest ona większa niż kilkaset obrotów na minutę.
Dostępne na rynku silniki krokowe
Na rynku możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się między sobą przede wszystkim:
- rozmiarem,
- budową,
- właściwościami elektrycznymi (opór elektryczny, napięcie sterowania).
Pomimo, że silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż mniej złożone silniki prądu stałego, wciąż są wystarczająco korzystne do wykorzystania w amatorskich projektach.