Biżuteria Robienie zakupów 

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków, skieruj się tutaj.

Dla wielu osób ślub jest nad wyraz ekscytującym dniem życia. Sakrament ten łączy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich lojalności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Historia i obyczaje związane z obrączkami

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niedużo osób wie natomiast, iż mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. I chociaż uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak np. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Egipcie albo w USA, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i przymierzają obrączki ślubne razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – niegdyś ze stali, teraz z platyny oraz złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub mosiądz) uosabiające moc miłości. Współcześnie do ich stworzenia wykorzystuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Owszem, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Zobacz także: