Dbanie o zdrowie 

Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Poszerz swoją wiedzę o biopsji fuzyjnej.

Stercz, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością oraz formą kasztan jadalny. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pozwala to zdiagnozować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć alarmujące zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego możliwego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i ejakulacją, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć absolutną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Na czym polega biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który w większości wypadków trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, mała krzepliwość krwi i korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zobacz także: