Dbanie o zdrowie 

Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Ból kręgosłupa piersiowego - uzupełnij swoją wiedzę!

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo zaczyna być codziennością dla sporego procenta społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już dolegliwość, z którą borykają się tylko starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej połączona z nikłą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego rodzaju doświadczają też młodsi ludzie.

Co może być źródłem bólu kręgosłupa?

Ból pleców może wynikać z kilku przyczyn. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym często związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych czy chorób organów wewnętrznych, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo przestawianiem przedmiotów o sporej masie lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, gdyż znika po wypoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból kręgosłupa bywa też konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych oraz urazów niejednokrotnie tak błahych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Ból pleców – co polecają specjaliści?

Bólu kręgosłupa nie można lekceważyć i trzeba szybko umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozpozna on wstępnie typ oraz źródło bólu, a następnie odeśle do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywny kierunek leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup należy dbać na co dzień, również jeśli nie sprawiał na razie problemów. W tym celu doktorzy zalecają dbanie o odpowiednią wagę, codzienny ruch, jak również pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w czasie pracy przy biurku. Naprężone mięśnie grzbietu czy szyi można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy pomocy urządzeń do wibroterapii. Taki masaż wibracjami pobudza krążenie limfy i krwi, a także umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy.

Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]

Zobacz także: