Dbanie o zdrowie 

Jak objawia się starczowzroczność i jak ją leczyć?

Więcej w temacie korekcji starczowzroczności na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/leczenie-starczowzrocznosci/.

Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z samoistnych procesów związanych bezpośrednio ze starzeniem się. Jej oznaką jest utrata zdolności widzenia na krótkie odległości, co tak naprawdę przeszkadza w czytaniu gazet, pisaniu, użyciu smartfona czy komputera oraz wykonywaniu wielu prostych czynności. Starczowzroczność jest konsekwencją zachwiania zdolności akomodacji oka bądź jej kompletnej utraty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być noszenie okularów, niemniej jednak wywołuje to pewne komplikacje. Soczewki do bliży przeszkadzają w dostrzeganiu dali, okulary dwuogniskowe często nie są komfortowe, zaś modele progresywne na ogół nie są tanie. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się tym samym zlikwidowanie starczowzroczności w trakcie zabiegu.

Korekcja starczowzroczności. Z jakiej przyczyny jest potrzebna?

Jak już nadmieniliśmy, korekcja starczowzroczności pozwala ustrzec się wielu problemów przy realizowaniu powszednich, najłatwiejszych czynności. Ludzie cierpiące na to schorzenie (należy zaakcentować, iż niekiedy pierwsze oznaki starczowzroczności pojawiają się niedługo czterdziestce) mają problemy z pisaniem bądź korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a także dokonywaniem zakupów (w istocie ogranicza możliwość odczytania ceny produktu) czy przemieszczaniem się komunikacją publiczną (trudności z korzystaniem z rozkładów jazdy). Dodatkowo, w przeciwieństwie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest kompensowana przez zdolność lepszego widzenia w dali, a noszenie okularów bywa dla chorego uciążliwe. Trzeba również pamiętać, że wada ta się przez cały czas pogłębia, a każde następne dwa lata przynoszą na ogół pogorszenie widzenia w przybliżeniu o 0,25 dioptrii.

Korekcja starczowzroczności – jakie zabiegi są dostępne?

Oprócz korekcji przy pomocy okularów, możliwe jest także leczenie presbiopii z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają konieczność zakładania okularów. Techniki takie jak PRESBYMAX® są też rozwiązaniem, żeby w czasie pojedynczego zabiegu całkiem pozbyć się wady w obu oczach.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Zobacz także: