Korekta powiek górnych – co warto o niej wiedzieć?
Chirurgiczna korekcja powiek to rozwiązanie dla osób, które czują głęboki dyskomfort spowodowany ich opadaniem. Skóra powiek jest niezwykle cienka, więc dość szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem kolagen oraz elastynę, co powoduje jej zwiotczenie. Jednak opadające powieki nie są problemem wyłącznie starszych osób. Częstokroć na tę niedyspozycję z przyczyn genetycznych cierpią również ludzie w młodym wieku.
Kiedy podniesienie powiek jest potrzebne?
Proces starzenia się tkanek jest naturalny i współczesna medycyna nie osiągnęła wciąż poziomu, który pozwoliłby go całkowicie wstrzymać. Opadanie powiek jest tym samym pospolitym rezultatem utraty przez skórę sprężystości. Zwykle opadające powieki są jedynie problemem estetycznym, ponieważ powoduje, iż twarz sprawia wrażenie bardzo strudzonej. Jednak szereg pacjentów zapisuje się na korektę ze względów leczniczych – opadające powieki przyczyniają się do sporego zmniejszenia pola widzenia, głębokiego zmęczenia oczu lub chronicznego bólu głowy. Może to więc wyraźny wpływ na komfort życia, przez utrudnianie tak prostych czynności, jak czytanie czy prowadzenie auta.
Podniesienie powiek górnych – czy zostanie blizna po cięciu?
Plastyka powiek polega na wykonaniu nacięcia skóry w naturalnym załamaniu i usunięciu niepotrzebnej luźnej tkanki. W niektórych przypadkach usuwa się też nagromadzoną tkankę tłuszczową. Nacięcie zaszywane jest cienkimi szwami, co sprawia, iż po zasklepieniu blizna po nacięciu będzie niewidoczna. Sam zabieg korekty powiek trwa przeciętnie około godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent odczuwa również swędzenie powiek, niemniej jednak z reguły już po plus minus 10 dobach pacjenci mogą powrócić do pełnej aktywności.
Nie każda osoba może przystąpić do zabiegu podniesienia powieki górnej, z tej przyczyny najpierw potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Wśród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki znajduje się między innymi cukrzyca, choroby nowotworowe czy też nadciśnienie. Korekty powiek nie wykonuje się także u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.