Dbanie o zdrowie 

Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, jeśli pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog może dotrzeć do głęboko zlokalizowanych warstw zęba. Dobrze jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Których?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku dentysty, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji i polepszenie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.

Zobacz także: