Dbanie o zdrowie Technologie 

Wczesne diagnozowanie raka piersi – poznaj projekt AILIS

Kliknij tu, jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji o gęstych piersiach

Nowotwór piersi jest chorobą, którą co roku wykrywa się łącznie u ponad miliona kobiet na całym świecie. W znacznym procencie casusów ten nowotwór złośliwy diagnozowany jest z opóźnieniem, co znacznie potęguje ryzyko przerzutów na pozostałe organy (m.in. układ kostnylub płuca), a także zgonu. Pomimo, iż od dekad prowadzone są liczne kampanie mające na celu rozpowszechnianie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, nieprzerwanie z powodu tego nowotworu umiera rok w rok setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a problemy z wczesnym diagnozowaniem raka piersi

Gęste piersi są jedną z przyczyn problemów z wykryciem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Charakteryzują się one tym, iż znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest daleko trudniejsze – anomalie w tkance nie są wyraźne, bowiem zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany ciężko też poczuć w trakcie badania dotykiem. Statystyki są więc bezwzględne – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich często w późnym stadium rozwoju, co w znacznym stopniu zmniejsza szanse efektywnego leczenia.

Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technologia w służbie kobiet

Rodzimy start-up technologiczno-medyczny AILIS zaprojektował urządzenie diagnozujące zmiany rakowate – także te drobne – u kobiet mających gęste piersi. System analizy tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i wczesnego ujawniania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, ma ona wysoki potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego przyrządu trwa zaledwie 4 minuty, a przy tym odbywa się bezdotykowo, bez uczestnictwa osób trzecich, co zapewnia kobietom pełny komfort. W rozwiązaniu wypracowanym przez AILIS wyniki badania analizuje AI. Radiolog bada tylko przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu przygotowanego przez zespół AILIS w nieodległej przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.

Nasza siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków

Zobacz także: