Ogrodnictwo i architektura ogrodowa Usługi 

Sianie, nawadnianie, koszenie, czyli zakładanie i utrzymanie trawników

Zadbany trawnik upiększa posesję i wygląda elegancko. Współcześnie można skorzystać z oferty firm, które kompleksowo zajmują się dbaniem o trawniki. Jakie podmioty korzystają z ich oferty i jakie prace realizują?

Zakładanie i utrzymanie trawników – jakie gatunki traw najczęściej się wykorzystuje?

Podmioty zajmujące się pielęgnowaniem terenów zielonych stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich m. in. zarządy dróg i zieleni, rozmaite instytucje, ogrody pałacowe czy urzędy, które muszą zatroszczyć się o ogromne powierzchnie posesji. Do obsiania trawnika stosuje się wiele gatunków traw, wśród których wyróżniamy kostrzewę czerwoną rozłogową, mietlicę psią czy Poa trivialis. Dużą popularnością cieszy się też trawa w rolkach, która pozwala na błyskawiczne urządzenie estetycznej powierzchni. Co wybrać – trawniki siane czy rozkładane? Wszystko uzależnione jest od specyfiki terenu, oczekiwanych rezultatów oraz wielkości przestrzeni. Gatunki rozkładane sprawdzają się nawet w przypadku terenu ze znacznym spadkiem.

Zakładanie i utrzymanie trawników – specjalistyczne urządzenia

Podmioty zajmujące się dbaniem o obszary zielone używają nowoczesnych narzędzi, które pomagają wykonać niezbędne prace. Zalicza się do nich m. in. równiarki laserowe, rekultywacyjne, wozidła oraz wiele innych funkcjonalnych maszyn. Dzięki nim prace takie jak koszenie trawników przebiegają zdecydowanie szybciej. Bardzo istotne jest też nawadnianie trawnika, które często odbywa się za pomocą specjalistycznych systemów zraszających. Przedsiębiorstwa zajmujące się pielęgnowaniem terenów zielonych dbają także o regenerację trawnika, który uległ zniszczeniu wskutek przyczyn zewnętrznych, jak np. pogoda lub urazy mechaniczne. Dzięki specjalistycznym zabiegom, do których zaliczamy można skaryfikację, odchwaszczenie czy dosiewanie, trawnik znowu prezentuje się schludnie.

Zobacz także: