Rachunkowość, finanse 

Inwestowanie w sztabki złota – czy to się opłaca?

Zainteresowany złoto sztabki? Zajrzyj tutaj.

Gromadzenie pieniędzy na koncie bądź zakładanie lokat nie jest już tak opłacalne jak kilkanaście lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale także i większa świadomość, że nie zainwestowane środki przynoszą zysku spowodowały, iż Polacy poszukują rozwiązań, które pozwolą ich pieniądzom przynosić z czasem dodatkowy dochód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większe grono sympatyków zyskują metale inwestycyjne, a w szczególności – sztabki złota.

Złote sztabki – dlaczego popyt na ten metal nie ulega zmianie?

Przede wszystkim warto stanowczo zaznaczyć, że inwestycja pieniędzy w złote sztabki to wieloletnia inwestycja. Złoto zazwyczaj opiera się większym i mniejszym zawirowaniom odczuwalnym w gospodarce, a wręcz niestabilność polityczna i ekonomiczna nierzadko podbija jego wartość. Rzecz jasna można spostrzec wahania w jego ceny, jednak badając jej historyczny wykres od razu można zauważyć, iż z biegiem lat idzie ona w górę. Czemu się tak dzieje? Od setek lat ilość tego kruszcu dostępna na rynku w zasadzie się nie zmienia. Kiedyś był on uniwersalną walutą, dzisiaj jest w szerokim zakresie stosowany w elektronice, przemyśle chemicznym oraz medycynie, jak również – nadal na potężną skalę – w sztuce i jubilerstwie. Pomimo, iż wydobycie złota wciąż trwa i teoretycznie powinno go być coraz więcej, recykling tego kruszcu zastosowanego m.in. podczas produkcji urządzeń elektronicznych (jak kable USB albo radia CB) jest w wielu przypadkach nierentowny, tym samym popyt na złoto pozostaje na wysokim poziomie i oczekuje się, iż przez następne dziesięciolecia trend ten raczej nie ulegnie zmianie.

Złote sztabki – wytwarzane w różnorodnych rozmiarach

Czytając o inwestycji pieniędzy w sztabki złota gros osób z miejsca oszacuje, że to nie dla nich, przez znaczny koszt. Jednakże złote sztabki są produkowane w rozmaitych rozmiarach, dlatego zasadniczo każdy może sobie pozwolić na inwestycję pewnego wycinka oszczędności w ten szlachetny metal. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 10 g, 2,5 g, a nawet 1 g. Takie malutkie sztabki są również wspaniałym pomysłem na upominek. Poważni inwestorzy, dysponujący pokaźniejszym kapitałem chętnie wybierają większe sztabki złota o wadze 100 g, 500 g oraz 1 kg. Wypada jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, wybierając większą sztabkę nabywamy złoto po zauważalnie niższej cenie. Po drugie, nie można rozłupać odlanej sztabki przy przyszłej odsprzedaży.. Stąd powinno się kupować złote sztabki o różnym ciężarze albo zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są wstępnie rozparcelowane na równe kawałki.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Zobacz także: