Rachunkowość, finanse 

Inwestycje w metale szlachetne – srebrne monety bulionowe

Jeśli szukasz monet srebrnych, koniecznie sprawdź https://bit.ly/3qWvf0V.

Monety lokacyjne, innymi słowy monety bulionowe, to dodatkowa opcja dla osób pragnących lokować swój kapitał w kruszce. Rzecz jasna, najpopularniejszym metalem szlachetnym także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednak w ostatniej dekadzie coraz więcej państw wypuszcza srebrne monety bulionowe, które błyskawicznie zyskały sobie zagorzałych zwolenników, głównie pośród inwestorów z niezbyt bogatym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość mocno związana z ceną rynkową kruszcu

Nie mijamy się z prawdą, jeśli stwierdzimy, iż srebro bulionowe to zasadniczo nowością inwestycyjną. Bite są przez mennice kilku krajów, i to ledwie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku (pojawiły się w pierwszej kolejności w Chinach, w Kanadzie oraz w Meksyku). Chociaż kupowane przez inwestorów od prawie pół wieku, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak bogata jak pokrewnych monet ze złota. Srebrne monety bulionowe są jednakże znakomitym wyborem dla osób potrzebujących zdywersyfikować swoje aktywa, a których nie stać na lokatę środków w platynę bądź złoto lub które boją się inwestować w dużo kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra. Czemu monety bulionowe uznaje się za stabilniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Cena nabycia monet kolekcjonerskich w momencie wprowadzeniu do sprzedaży zawsze dużo przekracza cenę metalu szlachetnego, z którego powstały. Przyczynia się do tego w głównej mierze ogólny koszt wybicia monety (między innymi opracowanie przez grafika oryginalnego wzoru oraz przygotowanie odpowiednich matryc). Nie bez znaczenia jest również to, iż monety kolekcjonerskie dostępne są w limitowanej liczbie, co automatycznie potęguje na nie popyt. Nie gwarantuje to jednak, iż z biegiem lat ich wartość będzie stale rosnąć! Powinno się mieć na uwadze, iż tak jak każdy przedmiot kolekcjonerski, monety takie będą warte tyle, za ile zechce je kupić potencjalny nabywca. Tymczasem srebrne monety bulionowe nie mają wymiaru kolekcjonerskiego (ich design zmienia się nadzwyczaj rzadko i nie mają limitowanego rocznego nakładu), toteż ich wartość silnie powiązana jest z wartością rynkową srebra.

Jaki jest typowy nominał srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym kruszcem, toteż monety lokacyjne z tego metalu rzadko wytwarzane są w wadze mniejszej niż 1 uncja trojańska, czyli 31,1 gramów. I choć próba srebra .999 i nominał 1 uncji to zasadniczo standard dla tych monet, u dystrybutorów dostaniemy też monety o wadze 3 oz, 5 oz, a nawet 1 kg. W rodzimych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu zamówimy znane na całym globie Liście Klonowe z Kanady, Britannie z Wielkiej Brytanii oraz austriackich Wiedeńskich Filharmoników o niekonwencjonalnym nominale 1,5 euro.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Zobacz także: