system swiftRachunkowość, finanse 

Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Mimo, iż praktycznie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z podstaw efektywnego działania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie stosowane są też różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli jedynie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, działających w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz także: