Rachunkowość, finanse 

Mass collect i możliwości jakie daje

Jeżeli jesteś ciekawy jak działa mass collect, koniecznie skieruj się tutaj.

Mass collect to usługa, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych od kontrahentów. Prezentujemy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i jak upraszcza pracę dużym oraz małym przedsiębiorstwom.

Mass collect – gdzie sprawdzi się ta opcja?

Działanie mass collect jest zasadniczo stosunkowo proste. Polega na nadaniu każdemu kontrahentowi indywidualnego numeru rachunku, który staje się równocześnie jego symbolem identyfikacyjnym. Takie rozwiązanie zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie w regularnych cyklach obsługiwana jest duża ilość klientów, czyli przykładowo w firmach telekomunikacyjnych, w szkołach prywatnych oraz wszystkich działalnościach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (m.in. w obiektach sportowych). Należności przesyłane w usłudze mass collect kierowane są na jeden firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak wcześniejsze przypisanie klientom niepowtarzalnych numerów rachunków pozwala na ich sprawniejszą identyfikację, niezależnie o tego, jaki sposób wybrali oni do wykonania wpłaty (przelew z karty, przelew pocztowy albo standardowy przelew). Korzystanie z mass collect wiąże się również z szybszym księgowaniem wpłat niż w przypadku księgowania manualnego, a przy tym eliminacją ewentualnych omyłek, które mogą zdarzyć się w czasie tej czynności.

Dlaczego opłaca się wdrożyć usługę mass collect?

Chociaż mass collect nie jest obecnie oferowana w większości banków (posiadają ją m.in. PM Bank i BNP Paribas) wypada zastanowić się nad jej wykorzystaniem w przedsiębiorstwie, nawet takim, które miesięcznie rozlicza poniżej stu faktur. Stosowanie mass collect niesie ze sobą wszak pewne korzyści, jak np. oszczędność czasu pracowników, opcja połączenia z systemem finansowo–księgowym (a zatem łatwiejsze śledzenie przychodzących należności) czy integracja z oprogramowaniem Finance Automation. Taką polską aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Daje ona nie tylko możliwość powiązania z systemem mass collect banku, ale posiada również opcję przesyłania przypomnień o nadchodzących terminach płatności oraz windykacji, co po kilku miesiącach efektywnie podnosi terminowość u klientów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz także: