Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia
Zobacz, gdzie zamówić kantar, wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.
Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do wymiarów i profilu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić szczególną uwagę?
Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla konia?
W sprzedaży odnajdziemy rozmaite typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Jeszcze wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – przykładowo naturalnym lub syntetycznym futerkiem, które da się odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego typu doskonale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas ćwiczeń albo spacerów.
Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?
Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni arabskich, huculskich, holsztyńskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).
Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]