Zabawki dla noworodków i niemowląt – na co zwrócić uwagę?Robienie zakupów 

Cechy bezpiecznych pluszaków dla noworodków i niemowląt

Maluchom już od pierwszych sekund życia towarzyszą wszelkiego rodzaju zabawki. Naturalnie uwielbiane są z reguły te, do których malec może się przytulić i z którymi nierzadko bardzo silnie wiąże się emocjonalnie. O tym, jak trwała jest więź dziecka z zabawką, stanowi fakt, że większość z nas pamięta swoją ulubioną lalkę czy misia z czasów dzieciństwa, a może nadal je ma jako sentymentalną pamiątkę.

Czym powinny charakteryzować się pluszaki dla noworodków oraz niemowląt?

Noworodki i niemowlęta nie umieją jeszcze bawić się zabawkami. Nieraz podarowane z okazji narodzin maluszków misie oraz lalki przez wiele miesięcy stanowią wyłącznie detal dekoracji pokoju dziecinnego. Nie znaczy to jednak, iż dziecko nie ma z nimi styczności na co dzień, bowiem od pierwszych godzin rozpalają one jego zaciekawienie. Maluch sięga po nie podczas zabaw z rodzicem i usypia obok nich. Z tej przyczyny, zabawki dla kilkumiesięcznych maluchów winny wyróżniać się najwyższym stopniem bezpieczeństwa.

Lalki oraz pluszaki dla niemowląt nie mogą mieć żadnych twardych części, tym bardziej tych malutkich (m.in. oczek czy guzików), które łatwo mogłyby się odczepić i które dziecko mogłoby włożyć do ust i przełknąć. Z myślą o zdrowiu malucha należy wybierać zabawki, które wytworzone są z materiałów nie wywołujących uczuleń oraz oraz takich, które nie były recyklingowane. Przed zakupem koniecznie należy zweryfikować, czy zabawka spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa (oznaczenie CE), jak również czy jest przystosowana dla noworodków i niemowląt. Takie akcesoria i przytulanki dla dzieci są znakowane jako 0+.

Zabawki a rozwój niemowlaków

Początkowe tygodnie życia malucha są niezwykle istotne dla jego właściwego rozwoju. To okres, w którym niemowlę ćwiczy łapanie i upuszczanie różnych obiektów, poznaje barwy, a także kształtuje swój zmysł słuchu oraz dotyku. Żeby wspierać rozwój sensoryczny najmłodszych, zabawki dla niemowląt zazwyczaj wyróżniają się wyrazistą kolorystyką oraz mają wystające elementy, które będą w stanie chwytać malutkie dłonie dziecka bądź które wydają delikatne dla ucha brzmienia (na przykład szeleszczą). Interesujące są również zabawki, które rozwijają zmysł dotyku malucha – mogą być uszyte z tkanin o różnej teksturze lub posiadają moduły o różnym stopniu miękkości.

Niemowlę z królikiem-przytulanką z Galerii Bukowski
Niemowlę z królikiem-przytulanką z Galerii Bukowski

Pluszaki dla najmłodszych w Galerii Bukowski

Unikatowe zabawki dla noworodków i niemowląt na w swojej ofercie Galeria Bukowski, producent szytych ręcznie misiów oraz innych pluszaków dla dzieci w dowolnym wieku. W ofercie dla najmłodszych dostępnych jest kilka rodzajów indywidualnie zaprojektowanych zabawek, które na pewno pokocha każde dziecko. W sklepie można nabyć m.in. maskotki z kolekcji The Happy Family i The Patchwork Family, które przyciągają uwagę swoją nieszablonową kolorystyką, a także wydające niezwykle delikatne odgłosy pluszowe grzechotki, miękkie w dotyku i dopasowane do rączek kilkumiesięcznych dzieci. Użyteczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można kłaść niemowlę w czasie zabawy. Mają one wystające detale aktywizujące zainteresowanie najmłodszych i przystrojone są łebkami różnorodnych zwierzątek, dlatego mogą też służyć jako przytulanka (z ang. to tzw. comfort blanket).

Rewelacyjną serią zabawek są pluszaki z kolekcji Ziggy, czyli niedźwiadki upodobnione na inne zwierzątka. Za ich sprawą rodzice spędzą mnóstwo godzin na pełnej śmiechu zabawie z maluchem, na przykład pokazując mu, jak zwierzak przeobraża się w paru ruchach w zupełnie inna maskotkę. Osobny dział w sklepie są natomiast misie przeznaczone na podarunek z okazji świętowania pierwszych urodzin bądź sakramentu chrztu malucha.

Wszystkie pluszaki i zabawki oferowane w na stronie Galerii Bukowski są zgodne z europejskimi standardami bezpieczeństwa, a zachowanie ich w czystości jest niezmiernie łatwe – wolno prać je ręcznie lub w pralce. Pluszaki z wyszywanymi oczkami są bezpieczne do zabawy już od wczesnych miesięcy życia.

Zobacz także: