Robienie zakupów Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie 

Czym biopaliwo do biokominka różni się od drewna?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać dom? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najważniejsze informacje, jakie wypada znać o działaniu i użytkowaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do kominków?

Paliwo do biokominka to substancja powstająca na bazie alkoholu, na ogół etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są kompletnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W czasie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są wysyłane do atmosfery. Wyzwala się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi ilości. Jednakże z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza czy też niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, że produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa winny być wymienione informacje o jego składzie, w związku z tym jeśli wytwórca nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, gdyż na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? Podczas jego spalania będzie wydzielał się niemiły zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo spala się biopaliwo do kominków?

Płyn do kominków spala się bezwonnie, aczkolwiek istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dodać, żeby emitowane podczas jego spalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu też wybraną przez nas woń. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, ale prędkość spalania zależy przede wszystkim od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Płyn do biokominków najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli kupimy duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli wyposażyć się w pokaźne ilości płynu. Jeżeli z kolei biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i wykorzystujemy go sporadycznie, odpowiedniej wybrać opakowania o małej objętości. Pamiętajmy, że płyn do kominków to produkt palny, stąd najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego spożytkowania.

Zobacz także: