książki dla nastolatków, książki dla młodzieżyRobienie zakupów Rozrywka i hobby 

Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizji, na tablecie lub w telefonie, a po książkę przeważnie sięga dopiero wtedy, jeśli jest to lektura szkolna. I także przez przymus czytania starszych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności staje się odległym konceptem.

Literatura dla młodzieży – historie dla młodszego pokolenia odbiorców

Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy poruszają zagadnienia i opowiadają historie interesujące dla młodej generacji odbiorców. Ta odmiana literatury dostała swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to utwory pisane z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Historie dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, thrillery czy fantasy. Lecz cechą wspólną tych historii jest odwołanie się bezpośrednio do generalnych doświadczeń nastolatków. Książki te piszą zatem o pierwszej miłości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, relacjach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości czy znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pomaga nastolatkom poczuć, że inni również przeżywają identyczne życiowe zawirowania przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Warto podsuwać młodzieży inspirujące ją powieści, ponieważ zaktywizowanie w nich ochoty czytania dla przyjemności z czasem przynosi wiele korzyści. Dziecko, które jest oczytany operuje szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co zauważalnie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale odkrywanie historii innych osób w porównywalnym wieku to również sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym razie nie powinni żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej sięga po książki o wampirach lub superbohaterach nie mówcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu czerpać z nich radość!

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Zobacz także: