Bezpieczeństwo Robienie zakupów 

Kłódki – podstawowe zabezpieczenie naszego mienia

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zapewni wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane są też kłódki ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla zwiększenia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.

Zobacz także: