Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna 

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Kliknij tutaj, aby zamówić łańcuch śniegowy

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Zobacz także: