Szopka krakowska i anioły drewniane – tradycyjne rękodzieło
Prace tworzone przez polskich artystów ludowych, wyjątkowo wyraziste, ale też dośćproste w swojej strukturze, od zawsze rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Także współcześnie niemal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.
Anioły drewniane – alegoria dobra, ochrony i troski
Rzeźba w drewnie od setek lat stanowiła ważną część polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były z reguły z religią – w osadach i małych miasteczkach stawiano tysiące kapliczek, które regionalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wykonanymi z łatwego w obróbce, miękkiego gatunku drewna. I chociaż teraz nieczęsto tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce są wykorzystywane jako ozdoba naszych domów. Dlaczego jednak anioły? Gdyż to alegoria bezpieczeństwa, troski i dobra. Taka rzeźba od razu kojarzy się z opiekunem domowych pieleszy. Anioły z drewna wyrzeźbione w estetyce sztuki naiwnej wyróżniają się wyrazistymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikatowe. Nic zatem dziwnego, że stanowią one też jednym z najpopularniejszych souvenirów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.
Szopki bożonarodzeniowe – charakterystyczne dla miasta Kraków
Innym przedstawicielem polskiego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle powiązane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Przygotowywane są z lekkich materiałów, głównie z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem odzwierciedlają charakterystyczne krakowskie budowle. Od lat 30-tych XX wieku w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w rozmaitych rozmiarach. Te konkursowe osiągają nawet kilka metrów wysokości, jednakże tak samo atrakcyjne są również malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Bożego Narodzenia eksponują pod świątecznym drzewkiem.
Zdjęcie dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl