Robienie zakupów Urządzanie domu 

Wybieramy idealny kolor rolet

Przeszukując asortyment producentów rolet, szybko spostrzeżesz, że występują one w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę się zdecydować? Istnieje parę reguł, wartych poznania przed kupnem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszych informacji i dobierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Które kolory rolet kupić?

W temacie kolorów rolet występują 3 kluczowe nurty: kontrast, dopełnienie oraz minimalizm. Minimalizm polecany jest zwolennikom czystych, prostych wnętrz, z niedużą ilością dodatków i ozdobnych bibelotów. Jesteś częścią tej grupy? Wybierz rolety w odcieniu écru, szarym, beżowym albo piaskowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla innych dodatków w pomieszczeniu. Kolejny trend to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: niebieskiego, żółtego i czerwonego kontrastem będą kolejno: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Jeśli posiadasz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolor rolety dobierz do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Posiadasz pokój w odcieniach zieleni? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Wpływ kolorów na samopoczucie

Według najbardziej ogólnej reguły wpływu kolorów na nasz samopoczucie, barwy ciepłe rozbudzają, natomiast zimne wyciszają. Jaskrawy żółty pobudzi do działania – wykorzystaj tę barwę w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to odpowiednik harmonii i odpoczynku – sprawdzi się w pokoju dziennym i tam, gdzie wypoczywasz. Wprost idealny do sypialni jest kojący kolor niebieski. Kochasz czerwień? Unikaj jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna prowokować agresywne zachowania oraz eskalować nerwowe sytuacje i napięcia. Korzystaj z niej tylko w niewielkich dodatkach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie zupełnie wystarczą, by ożywić wnętrze.

Zobacz także: