Bezpieczeństwo Robienie zakupów 

Zamki do drzwi – rodzaje

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.

Zobacz także: