Garść przydatnych faktów o badaniach gruntu
Bez względu na to, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć wznoszenie wielkiego osiedla, powinniśmy pamiętać o przydatnych podczas budowy pracach. Godne uwagi są między innymi badania gruntu. Dlaczego wykonuje się badania gruntu? Jakie prace wchodzą w ich zakres?
Badania gruntu – co się pod nimi kryje?
Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, które stosowane są tak na etapie planowania inwestycji budowlanej, jak i w trakcie jej trwania. Ich celem jest poznanie parametrów gruntowo-wodnych obszaru, na którym ma zostać wzniesiona nieruchomość. Dzięki temu bez przeszkód można rozpocząć inwestycję w wybranym miejscu. Nie trzeba wówczas obawiać się, że wzniesiony dom zapadnie się, ponieważ warunki gruntowo–wodne były niewłaściwie. Odpowiednio wykonane badania gruntowe pomogą poznać ułożenie warstw gruntu i jego uwarunkowania hydrogeologiczne. Umożliwiają również określenie własności mechanicznych i fizycznych obszaru, na którym mają mieć miejsce prace budowlane.
Badania gruntu – jakie czynności przeprowadza się w ich trakcie?
Badania gruntu to wiele złożonych działań, które mogą wykonywać jedynie biegłych o ściśle określonych kwalifikacjach. Zazwyczaj rozpoczynają się od wiercenia geologicznego oraz sondowania geologicznego. Później wykonywane są również badania laboratoryjne gleby. Finalną fazą badań geologicznych jest w każdym przypadku przygotowanie dokumentacji w oparciu o uzyskane wyniki badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed początkiem budowy lub już w czasie jej trwania, należy zlecić je posiadającym rozległe doświadczenie geologom, który mają stosowne pozwolenia. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą należycie przeprowadzone, a otrzymane rezultaty obrazują stan faktyczny. Szczęśliwie, dzisiaj odszukanie przedsiębiorstw wykonujących badania geologiczne, nie przysparza wielu kłopotów. Znaczna część z nich to przedsiębiorstwa mające świetną opinię.