Sektor budowlany 

Izolacja fundamentów oraz podłogi

Fundamenty to na pewno najistotniejsze części budynku. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego domu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, która może prędko je zniszczyć, a skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec warto już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne drogie i naprawdę złożone naprawy. Skutki mokrych ścian są najbardziej widoczne na najniższych piętrach budynku. Jak wiec je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Przed jakimi rzeczami zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak przed momentem nadmieniliśmy, zawilgocenie może być naprawdę niebezpieczne dla budynku. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem jest odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo szybko wszak mury zaczynają toczyć pleśni oraz porosty, zaś te potrafią być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lokatorów domu. Szczególnie niebezpieczne są dla osób z uczuleniami oraz schorzeniami systemu odpornościowego, bo u nich nierzadko owocują także śmiercią. Właśnie z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie metody to umożliwiają?

Surowce do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed deszczem oraz wodą gruntową. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na terenach, na których nierzadko występują podtopienia. Ważne okazuje się także to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie warto wybierać produkty najlepszych producentów.

Zobacz także: