Sektor budowlany 

Jak powinny wyglądać prawidłowo zaprojektowane schody wewnętrzne?

Znajdź schody proste drewniane na www.oknostol.com.pl/schody/.

Schody wewnętrzne powinny być nie tylko mocne i wspaniale prezentujące się, lecz także powinny być w pierwszej kolejności wygodne w użytkowaniu oraz bezpieczne. W toku planowania mieszkania dwupoziomowego bądź domu należy więc wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy regulujące to, jakie warunki techniczne muszą koniecznie spełniać schody wewnętrzne.

Gdzie podane są aktualne normy dotyczące schodów wewnętrznych?

Nieważne, czy w projekcie planujemy wewnętrzne schody drewniane, szklane albo betonowe, ich konstrukcja musi spełniać wymienione w przepisach parametry. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zostały przytoczone instrukcje przedstawiające to, jak powinny wyglądać poprawnie wykonane schody. W tym dokumencie podano informacje o wymiarach spoczników i stopni, maksymalnej liczbie schodów w jednym biegu oraz jego najmniejszej dopuszczalnej szerokości.

Rekomendowana wysokość i szerokość schodów – norma

Jeżeli pragniemy zamontować w mieszkaniu wygodne schody, ich wymiary powinny gwarantować komfortowe korzystanie z nich przez wszystkich domowników – także przez dzieci, osoby mające kłopoty z mobilnością czy osoby starsze. Zgodnie z wymienionym w poprzednim akapicie Rozporządzeniem maksymalna wysokość stopnia wynosi 19 cm. Trzeba jednak uwzględnić to, iż najwygodniejsze są stopnie o wysokości mniej więcej 16-18 cm. Szerokość stopni zaś zależy od ich wysokości i oblicza się ją podług podanego w rozporządzeniu wzoru.

Minimalna szerokość użytkowa biegu też jest wyznaczona w tym akcie prawnym – wynosi ona nie mniej niż 80 cm, jednakże uważa się, że wygodniejsze w eksploatacji są schody o szerokości minimum 100 cm. Szerokość spocznika, czyli platformy między biegami, winna z kolei mieć minimum 80 cm.

W jednym biegu schodów stałych nie może być więcej niż 17 stopni. Nie dotyczy to jednak m.in. budowli w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej oraz mieszkań dwupoziomowych.

Schody wachlarzowe, spiralne i zabiegowe – parametry techniczne

Prawo definiuje też parametry schodów wachlarzowych, a więc takich, w których bieg układa się w łuk, a stopnie mają kształt trapezów. Takie schody są niezwykle efektowne, a gdy będą dobrze zaplanowane, to także są wygodne. W tym przypadku szerokość stopni musi wynosić co najmniej 0,25 m – to umożliwi bezpieczne schodzenie oraz wchodzenie.

Akty prawne wyszczególniają również parametry, jakie muszą posiadać schody zabiegowe oraz kręcone (spiralne). Dla przypomnienia – schody zabiegowe to schody, w których tor biegu się zmienia, lecz nie mają one spocznika. Z kolei schody kręcone są budowane na planie kręgu. Jakie wymiary muszą posiadać komfortowe schody zabiegowe? Przepisy mówią o tym, że szerokość ich stopni powinna wynosić nie mniej niż 0,25 m i powinno się ją zapewnić w dystansie nie większym niż 0,4 m od poręczy balustrady zewnętrznej. Takie same wymiary trzeba zapewnić schodom kręconym, jednak w tym przypadku odległość liczy się od słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Zobacz także: