okna skrzynkoweSektor budowlany 

Okna skrzynkowe znów popularne

Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z zabytkowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je można w zabytkowych gmachach, starych domkach oraz pałacach. Dziś są one wytwarzane w szczególności z przeznaczeniem do założeniu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy tym zauważyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej montowane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze modele są równie funkcjonalne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolator, który zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko dzielone są na cztery części – te u góry, mniejsze skrzydła są zamykane osobno i kiedyś były używane do wentylowania wnętrz. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w obiektach wzniesionych przed laty – chociażby domach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być wyprodukowane z właściwego drewna. Dotychczas najczęściej wybierano sosnę oraz modrzew, ale od niedawna ich twórcy wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti są bowiem o wiele bardziej wytrzymałe na działanie deszczu, powietrza oraz skrajnych temperatur.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Zobacz także: