Sektor budowlany 

Suchy dom – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już na etapie budowy musimy zatroszczyć się o to, aby konstrukcja była solidna. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się zatem przed jakimi czynnikami zabezpiecza taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zabezpiecza przed wodą gruntową

Warunki środowiskowe mocno oddziałują na strukturę domu. Negatywne skutki wywołuje szczególnie działanie wilgoci, co może prowadzić do wychładzania nieruchomości. Mokre fundamenty sprawiają, że spada poziom izolacji termicznej, a co za tym idzie – wzrastają koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą metodą hydroizolacji, która pomaga dom przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Wykorzystuje się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i produkcyjnych. Budowę osłania się za pomocą rozmaitych metod izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie woda wywiera nacisk hydrostatyczny na fundamenty. Z kolei w większości przypadków wykorzystywana jest lekka izolacja, pomagająca zabezpieczyć ściany przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – osobne plany dla trudno dostępnych punktów

Istnieją różne techniki izolacji – od wewnątrz i na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego rozmaite materiały budowlane, np. papy, folie kubełkowe, masy hydroizolacyjne oraz powłoki polimerowe. Należy nadmienić, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu oddzielnych planów dla newralgicznych miejsc jak przykładowo: kąty, załamania czy łączenia ścian. Dlatego prace warto powierzyć fachowcom posiadającym wieloletnie doświadczenie w tym obszarze – tylko wówczas będziemy pewni, że nasz dom jest profesjonalnie zakonserwowany przed oddziaływaniem wód gruntowych.

Zobacz także: