Sektor budowlany 

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Kup szalunki stropowe

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Najczęściej stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one potrzebne do tego, aby nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przelotów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają belki, głowice ze aluminiowe lub stalowe, narożniki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt i ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Zobacz także: