Tematyka motoryzacyjna 

Bezpieczne przewożenie rowerów – bagażnik na hak holowniczy

Sprawdź, gdzie zamówić bagażnik na hak, wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w największych miastach, ale też w wielu miasteczkach wypoczynkowych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na wakacje pragniemy wziąć dodatkowo rower. O ile jedziemy w pojedynkę i nasz rower łatwo są się rozkręcić, można zagospodarować dla niego przestrzeń w bagażniku. Problemy pojawiają się, jeśli wyruszamy całą rodziną i chcemy wziąć parę rowerów. W takim wypadku warto użyć platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – największe różnice

Rowery da się przewozić na platformie rowerowej instalowanej na haku lub na dachu pojazdu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednakże mają też kilka wad. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być niełatwe zwłaszcza dla osób o niskim wzroście. Ponadto ustawienie roweru na bagażniku dachowym zwiększa wysokość samochodu, i choć na ogół nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi mostami, kładkami dla pieszych oraz bramami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na to, że silniej reaguje on na porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają samochody, wobec tego osoby je prowadzące powinni zachować wzmożoną ostrożność przy cofaniu oraz parkowaniu tyłem samochodu. Rowery transportowane na platformie nierzadko też wychodzą poza obrys samochodu, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na ciasnych drogach.

Przed zakupem bagażnika na rower na hak sprawdź jego maksymalny udźwig i sposób zabezpieczenia rowerów

Postanawiając o nabyciu bagażnika na rower na hak trzeba wpierw rozważyć parę kwestii. Jest to stosunkowo kosztowny zakup, zatem warto już na początku oszacować ile jednośladów docelowo będziemy potrzebowali przetransportować. Platforma rowerowa od markowego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i jeżeli kupujemy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych wypadów, powinno się wybrać taką, na której zmieścimy 3 albo 4 rowery. Inną ważką kwestią jest znajomość całkowitej masy rowerów – przed zamówieniem bagażnika należy zweryfikować czy udźwignie on ciężar jaki chcemy na nim zawiesić. Dowiedzmy się dodatkowo jak mocowane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad na miejscu obniża zagrożenie jego przemieszczenia się w trakcie przewozu, skutkujące możliwym uszkodzeniem karoserii. W przypadku pytań, jaki bagażnik na rower zamówić, zalecamy zwrócić się po wskazówki do pracownika sklepu oferującego taki sprzęt.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Zobacz także: