Tematyka motoryzacyjna 

Jaki interkom motocyklowy? Zobacz najpopularniejsze modele

Zadaniem interkomu motocyklowego jest umożliwienie komfortowej i bezpiecznej komunikacji głosowej z pasażerem lub towarzyszami podróży jadącymi na osobnych motocyklach. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę wybierając interkom i sprawdź polecane modele.

Interkom motocyklowy posiada wiele zastosowań. Dzięki funkcji komunikacji z innymi uczestnikami podróży, możliwe jest głosowe sygnalizowanie manewrów, wygodne planowanie postojów, alarmowanie pozostałych uczestników o zagrożeniu, wezwanie pomocy, a także bezpieczne i komfortowe prowadzenie rozmów podczas podróży. Wiele dostępnych na rynku interkomów, dzięki wbudowanemu odbiornikowi FM, pozwala też na słuchanie ulubionych stacji radiowych lub sparowanie ze smartfonem, dzięki czemu zyskujemy możliwość nawiązywania i odbierania połączeń telefonicznych, słuchania muzyki lub wygodnego korzystania z głosowych wskazówek nawigacji.

Jak działa interkom motocyklowy?

Interkom motocyklowy zasadą działania przypomina krótkofalówkę. Urządzenie najpierw należy sparować z innym zestawem, z którym będziemy chcieli nawiązać łączność. Po wykonaniu tego kroku, połączenie z drugim motocyklistą będzie nawiązywane automatycznie za każdym razem, gdy będzie on znajdował się w zasięgu urządzenia. To odróżnia interkom od znanego z samochodów CB Radio – urządzenie nie umożliwia nam rozmowy z nieznajomymi motocyklistami, którzy posiadają interkomy i znajdują się w odpowiednim zasięgu. Interkomy sprawdzą się wśród podróżującej razem grupy znajomych lub jako urządzenie służące do łączności z pasażerem. W zależności od modelu, interkomy motocyklowe umożliwiają rozmowę z jedną, kilkoma lub kilkunastoma osobami – w trybie konferencji.

Na rynku dostępne są interkomy przewodowe, a także modele bezprzewodowe, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ponieważ nie posiadają kabli, ich zaletą jest duża wygoda i swoboda ruchów.

Dlaczego warto kupić interkom motocyklowy?

Czy zakup interkomu ma sens w czasach, gdy oferty nielimitowanych rozmów są standardem u wszystkich operatorów komórkowych, a bezprzewodowe zestawy słuchawkowe cieszą się dużą popularnością?

Zdecydowanie tak. Interkomy są urządzeniami stworzonymi do używania na motocyklu, dlatego ich obudowa jest najczęściej wodoodporna, pyłoodporna i dodatkowo wzmocniona na wypadek uderzeń. Duże znaczenie ma również specjalna konstrukcja odpowiednio dostosowana do kasku, która wpływa na wygodę. To ogromna zaleta, którą docenisz podczas dłuższych, wielogodzinnych podróży.

Konstrukcja interkomu wpływa też na odbiór dźwięku. Standardowe zestawy słuchawkowe uniemożliwiają komfortowy odbiór i rejestrowanie dźwięku podczas dużych prędkości i wiatru. Możesz to zaobserwować spacerując w słuchawkach podczas wietrznej pogody, lub podczas jazdy rowerem. Często, nawet jeśli zwiększysz głośność do maksimum, to nie słyszysz dobrze dźwięku lub jest on pozbawiony jakości. Problem ze zrozumieniem Ciebie ma też Twój rozmówca, który poza głosem słyszy głośne szumy. Konstrukcja interkomu pozwala zapobiegać takim sytuacjom.

Słabą stroną sieci komórkowych jest też ich zasięg. Nie jest to zauważalne w miastach, ale wystarczy oddalić się kilkanaście kilometrów poza nie, aby doświadczyć zaniku sygnału. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej w terenach górskich. Zasięg sieci komórkowej może być tam słaby uniemożliwiając prowadzenie rozmów lub powodując nieprzyjemne zakłócenia. Jeśli planujesz wycieczki motocyklowe poza granice Polski, to musisz wziąć też pod uwagę roaming – za granicą połączenia mogą być znacznie droższe i nieopłacalne.

Lepszym pomysłem jest korzystanie z darmowej i stabilnej łączności oferowanej przez interkomy. Jest ona niezależna od zasięgu sieci komórkowych. A w razie potrzeby – po sparowaniu ze smartfonem, interkom również umożliwi nawiązywanie i odbieranie połączeń telefonicznych.

Warto zwrócić uwagę też na baterię. Konstrukcja interkomów zakłada wielogodzinną pracę. W przypadku smartfonów energia elektryczna zużywa się o wiele szybciej, zwłaszcza jeśli urządzenie ciągle musi szukać zasięgu i przełączać się między kolejnymi stacjami bazowymi (a właśnie tak dzieje się w podróży).

Jaki interkom do kasku?

Sprawdź polecane przez nas modele interkomów motocyklowych:

  • CARDO PACKTALK BOLD JBL – wysokiej jakości interkom z systemem dźwięku dostarczanym przez firmę JBL. Sprzęt oferuje najwyższą jakość odsłuchu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Cardo PACKTALK oferuje aż do 1600 metrów zasięgu niezawodnego połączenia DMC i możliwość rozmowy jednocześnie z 15 motocyklistami. Użytkownik może też rozmawiać w trybie prywatnym, wybierając z grupy tylko jedną osobę, z którą prowadzona będzie rozmowa. Urządzenie umożliwia rozmawianie nawet do 13 godzin na jednym ładowaniu baterii. Sprzęt może być też ładowany podczas jazdy za pomocą ładowarki 12V. Równoległy streaming zapewnia płynne działanie wszystkich źródeł audio – radio FM, muzyka, połączenia komórkowe oraz interkom współpracują ze sobą równolegle.
  • CARDO PACKTALK SLIM JBL – to zaawansowany interkom w lekkiej i kompaktowej obudowie o grubości wynoszącej zaledwie 6,5 mm. Podobnie jak model PACKTALK BOLD, to urządzenie również zostało wyposażone w rozwiązania dźwięku firmy JBL, niezawodną łączność DMC umożliwiającą komfortowe rozmowy w grupie nawet do 15 osób, a także radio FM i możliwość połączenia ze smartfonem. Zasięg łączności tego modelu to 1200 metrów. W sprzedaży dostępna wersja single i duo.
  • HJC SMART 20B – to interkom zaprojektowany do używania z kaskami motocyklowymi HJC. Urządzenie posiada wiele zintegrowanych funkcji – od połączeń telefonicznych, przez możliwość odtwarzania muzyki, funkcję interkomu, aż po nawigację GPS. Zasięg interkomu wynosi do 400 m przy połączeniu z jedną osobą. Funkcja komunikatów głosowych ułatwia korzystanie z interkomu, natomiast rozwiązanie Music Sharing pozwala na udostępnianie słuchanej muzyki. System Noise Control™ wycisza dźwięk wiatru i inne hałasy z zewnątrz, które mogą zakłócać komunikację.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy w wyborze interkomu? Skorzystaj z porady ekspertów Legato Motocykle lub odwiedź nasze salony stacjonarne w Krakowie (ul. Mogilska 97) lub w Warszawie (Jawczyce, ul. Poznańska 54).

Źródło tekstu: https://www.legato-motocykle.pl/Jaki-interkom-motocyklowy-Zobacz-najpopularniejsze-modele-news-pol-1617886288.html

Zobacz także: