Sektor budowlany Usługi 

ABC usług geologicznych

Budowa domu to niełatwe wyzwanie. Trudności zaczynają się już podczas planowania inwestycji. Poza sprawami formalnymi, powinniśmy bowiem pamiętać o zbadaniu gruntu na terenie na którym planujemy wybudować dom. Bardzo istotne są między innymi zawartość wilgoci w gruncie, rodzaj ziemi i jej twardość. Jak dowiedzieć się, czy teren umożliwia wybudowanie budynku, czy też niezbędne będą dodatkowe zabiegi? Musimy zlecić to geologowi, który po wykonaniu odpowiednich ekspertyz określi celowość konkretnej budowy. Jak jednak to wykona? Jak znaleźć specjalistę, który oferuje usługi geologiczne wysokiej jakości?

Na czym opierają się usługi geologiczne?

Początkowym etapem podczas usług geologicznych będzie zrobienie nawiertów. Pozwala to na wzięcie próbek gruntu i wód zalegających pod gruntem i ich późniejsze sprawdzenie w odpowiednich warunkach. Rezultaty tych badań dużo mówią o tym, czy ziemia pozwoli na budowę budynku, czy też trzeba wykonać któreś prace. O tym, jak zbudowana jest gleba na terenie mówią także wyniki sondowania statycznego oraz dynamicznego, a więc ekspertyz przeprowadzanych z użyciem specjalistycznego sprzętu. Takie wyniki muszą być zawarte w wykonanej następnie ekspertyzie.

Usługi geologiczne – kto wykona?

Powinniśmy przy tym pamiętać, że takie ekspertyzy muszą być wykonane jedynie przez specjalistę mającego właściwe uprawnienia. By je uzyskać i mieć prawo świadczyć usługi geologiczne, należy skończyć studia wyższe, a to oznacza, że wybierając geologa mamy pewność, że usługi geologiczne dadzą odpowiednie skutki. Jeśli oprócz tego ważna jest dla nas także profesjonalna obsługa i krótkie terminy, dobrze poprosić o pomoc przyjaciół, którzy już zamawiali usługi geologiczne czy wyszukać komentarze wcześniejszych klientów na forach.

Zobacz także: