Automatyka dla przemysłu Usługi 

Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Współczesne hale magazynowe mają zwykle ogromną powierzchnię i składują setki tysięcy sztuk produktów. To sprawia, że, aby utrzymać wysoką skuteczność ich pracy, powinno się wcielić w życie stosowne rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, usprawniająca procesy wysyłki, rozładunku i przechowywania składowanych dóbr. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, pośród których istotne znaczenie mają transport poziomy, system regałów przesuwnych oraz wózki systemowe. Jak rozwijają one wydajność hal magazynowych?

Automatyzacja magazynu – wózki systemowe oraz transport poziomy

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu szybszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym. Dziś jest to możliwe dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, najczęściej składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Natomiast zastosowanie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Mobilne regały przemysłowe

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w składach o niedużym metrażu, jak również w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem okazują się być przesuwane regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszukiwanych palet będzie niemal tak proste, jak w przypadku zwykłych systemów regałów. Do składowania materiałów o mniejszej wartości, można dodatkowo użyć automatycznych szaf magazynowych.

Zobacz także: