Usługi 

Badania wysokościowe. Kto będzie miał problemy?

Wielu z nas pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z serwisowaniem kominów oraz czyszczeniem okien w wieżowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania prowadzone są co najmniej trzy metry nad ziemią, konieczne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – jeśli oczywiście efekty będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wtedy najlepiej postąpimy wybierając się sami do okulisty, neurologa i laryngologa w celu wykonania badań, a następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez jakie choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które powodują, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego typu chorób zaliczają się przede wszystkim padaczka oraz choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć możemy to ominąć stosując szkła kontaktowe), a także zez. Specjalista może poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: