Dbanie o zdrowie Usługi 

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te metody terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.

Zobacz także: