Usługi 

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Badania psychotechniczne Bielsko - dalsze informacje o tych usługach poznasz tu.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiej reakcji, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: