Usługi 

Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Dowiedz się, kto oferuje badania operatorów Bielsko

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Obowiązek ten prawo nakłada również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa szczegółowo określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, złym widzeniem czy nie dość szybką reakcją. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu robienie tego rodzaju kontroli jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji i prędkość reakcji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, stosowana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: