Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji
Rzeźba jest jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już wiele tysięcy lat temu i odtąd są obecne w przeróżnych sferach naszego życia. Znajdziemy je zazwyczaj tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w świątyniach, ale też w przestrzeni publicznej: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że twórczość wychodzącą spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.
Odlewy artystyczne w miejscach publicznych
Dzieła rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą wysokie walory estetyczne oraz artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (aczkolwiek nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby ustawiane na ulicach, na skwerach bądź w przydomowych ogródkach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miast. Ponad to nierzadko można je zobaczyć również w licznych budowlach. Są ozdobą na przykład w urzędach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej
Figury z brązu. W jakich sytuacjach się je zamawia?
Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to przeważnie masywne, nieruchome dzieła. Ale jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Pokaźna większość z nich to jednak niewielkie prace, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to m.in. statuetki okolicznościowe, popiersia wykonywane na zlecenie oraz nagrody na laureatów konkursów. Projektodawcy wszelkiego typu zawodów sportowych albo gal mają całkiem proste zadanie, bowiem zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest wysokim wydatkiem, a ich wykonanie należy po prostu zlecić doświadczonemu artyście.