Usługi 

Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

Podstawowym prawnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak należy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to każde dane, jakie pozwalają na rozpoznanie konkretnego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć możemy więc wiek, nazwisko i imię czy miejsce zamieszkania, lecz również te określane jako dane wrażliwe – na przykład wiadomości o religii, możliwych wyrokach czy stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu firmy. Jedne obracają jedynie danymi swoich współpracowników, pozostałe zaś mają dojście również do danych klientów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu błędów GIODO ma prawo nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, lecz w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się kurs z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników administrujących takimi danymi – będą to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, archiwów lub sekretariatów. W jego koszty wliczone są również broszury pomocnicze, przez które kursanci szybciej przysposobią wiedzę. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, uczestnicy otrzymują właściwe świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.

Zobacz także: