Utylizacja starych mebli nie musi być problemem
Większość z nas z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z problemu, jakie tworzą rzeczy, których wiele lat już nie potrzebujemy, a których nie potrafimy się pozbyć z różnorodnych powodów. Aby nie zagracały powierzchni domu, przeważnie przestawiamy je na strych, do komórki lokatorskiej lub do piwnicy. Rzecz jednak w tym, iż po kilku latach również te pomieszczenia robią się tak zapchane, że normalne korzystanie z nich bywa męczarnią. Dopiero to popycha wielu z nas do przystąpienia do dogłębnych porządków, stanowiących sposobność do tego, żeby uwolnić się od nazbieranych przedmiotów. Takie duże sprzątanie często urządzamy również, kiedy kupujemy zaniedbaną nieruchomość albo dostajemy w spadku po kimś mieszkanie. Powinniśmy zatem posiadać wiedzę, co zrobić ze zgromadzonymi przedmiotami i jak bez problemu przeprowadzić wywóz starych mebli z piwnicy, poddasza oraz mieszkania.
Zleć odbiór mebli i nie mieszaj ich ze zwykłymi odpadami
Śmieci takie jak części stolarki okiennej, połamane meble, sprzęt AGD i RTV czy zużyte panele ścienne lub podłogowe nie mogą trafić do zbiornika przeznaczonego na odpady zmieszane. Jeżeli potrzebujemy się ich pozbyć, do wyboru mamy parę rozwiązania. Pierwsze to osobiste odwiezienie ich do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednak dysponowania adekwatnie dużym samochodem. Drugie to poczekanie na okresową zbiórkę takich odpadów. Te odbywają się zwykle raz na miesiąc – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy zatem zmuszeni znaleźć miejsce na przetrzymanie rupieci o sporej objętości. Najbardziej optymalne jest ostatnie wyjście – zamówienie kontenera na odpady, który po wypełnieniu odwiezie odnajmujące go przedsiębiorstwo. Zadba ono także o zgodną z prawem utylizację jego zawartości. Firmy wynajmujące kontenery częstokroć oferują również profesjonalną pomoc przy sprzątaniu komórki, poddasza względnie całego magazynu.
Utylizacja starych mebli – na czym się opiera?
Stare meble, jeżeli będą przewiezione do PSZOK-u lub podmiotu zajmującego się utylizacją na co dzień, nie muszą zostać spalone lub trafić na składowisko. Po rozmontowaniu ich na części składowe i podzieleniu komponentów wedle tworzywa, z jakiego są wykonane, mogą być po raz kolejny przetworzone i przyczynić się do stworzenia nowych sprzętów. Utylizacja mebli, a konkretnie drewna, z którego w największej części się je wytwarza, polega z reguły na ich przekształceniu w płyty wiórowe, które następnie mogą posłużyć do złożenia kolejnych szaf, łóżek albo regałów.
Nasza siedziba:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina
Mob.: +48 501 322 008
E-mail:
[email protected]