Usługi 

W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Zamów badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do pierwszej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Najpierw osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: