Sektor budowlany Usługi 

W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W toku budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które elementy budowli należy zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, fundamenty, dachy, piwnice i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej technologii powinno się użyć w stosunku do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Ważne jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem uszczelek pęczniejących, taśm PVC, taśm dylatacyjnych czy węży iniekcyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, uszczelnieniem i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.

Zobacz także: