Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie 

Nowoczesne rozwiązania aranżacyjne w domu – biokominek narożny

Urządzasz dom i myślisz, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale zarazem chcesz, aby nowa aranżacja wnętrza miała nowoczesny wygląd? Te dwie rzeczy można się pogodzić! Wystarczy w zamontować biokominek!

Czym charakteryzują się biokominki

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i smogu, oczywistym jest, iż nawet właściciele domków jednorodzinnych pomału rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych węglem lub drewnem. Podobne, jeżeli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne dają wszak ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie wytwarzają dymu. Spalane w nich biopaliwo lub wkłady żelowe dają głęboką ciepłą barwę płomieni, która przypomina paleniska z górskich, tradycyjnych domków. Paleniska większości biokominków można oprócz tego udekorować włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z płomieniem błyszczy się jak jarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w różnorodnych barwach lub polanami ceramicznymi, które z powodzeniem imitują takie gatunki drzew jak dąb, olcha, sosna, bądź brzoza, co zwiększa dynamikę ognia i nasila wrażenie posiadania tradycyjnego kominka. Użycie ceramicznych ozdób ma jeszcze jedną zaletę – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie są gorące jeszcze przez jakiś czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po stłumieniu płomienia.

Biokominki narożne – czy to się opłaca?

Obudowy biokominków wykonywane są w wielu kształtach. Dość popularne są biokominki narożne, cechujące się tym, że ich kształt zagina się w prawo lub w lewo, dzięki czemu można zawiesić je na zagięciach ścian oraz kolumnach. Takie biokominki rogowe nadają się również do zabudowy – daje to idealny efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, że wydzielane ciepło rozchodzi się jednocześnie w dwóch kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed zakupem będziemy rozważać, czy wybrać biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma przede wszystkim wartość estetyczną, trzeba jednak pamiętać, że szkło hartowane jest dość drogim elementem i może wpłynąć na cenę biokominka. Poza tym osłona płomienia dłużej się ogrzewa, dlatego jeżeli chcemy używać biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, powinno się wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy małe dzieci w domu, warto kupić model z szybą, która nie da pociesze dotknąć płomienia.

Zobacz także: